خبر داخلی - آرشیو

برگزاری کلاس آموزشی مقاومت دارویی (MDR) و حذف گروه درمانی ۲ بیماری سل

برگزاری کلاس آموزشی مقاومت دارویی (MDR) و حذف گروه درمانی ۲ بیماری سل

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک به مناسبت روز ملی مبارزه با سل کلاس آموزشی مقاومت دارویی (MDR) و حذف گروه درمانی ۲ بیماری سل با حضور دکتر مجتبی رفیق دوست مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک توسط کارشناس مرکز هماهنگ کننده سل جهت پزشکان و کاردانان مراکز خدمات جامع سلامت در محل سالن کنفرانس این شبکه برگزار شد. کارشناس مرکز هماهنگ کننده سل در این خصوص گفت : این کلاس در راستای افزایش اطلاعات پزشکان و کاردانان در خصوص حذف گروه درمانی ۲ و رژیم جایگزین، مقاومت دارویی و تعریف مرتبط با مقاومت دارویی، تقسیم بندی بیماران، درمان بیماران مقاوم به درمان، پیگیری موارد مقاوم به درمان و اقداماتی که در درمان مقاومت دارویی باید صورت پذیرد آموزشهای لازم ارائه شد. موارد مورد نیاز جهت کشت و آنتی بیوگرام، پایش بیماران در طول درمان و پیگیری های بعد از خاتمه درمان نیز از دیگر مباحثی بود که در این کلاس آموزشی به آنان پرداخته شد .

ادامه مطلب
برگزاری کلاس آموزشی برنامه آمادگی خانوار در برابر بلایا (DART)

برگزاری کلاس آموزشی برنامه آمادگی خانوار در برابر بلایا (DART)

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک، کلاس آموزشی برنامه آمادگی خانوار در برابر بلایا (DART) توسط کارشناس مدیریت وکاهش خطر بلایای شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک جهت کارشناسان/کاردانان مراکز خدمات جامع سلامت برگزار شد. محمد حیدرپور کارشناس مدیریت وکاهش خطر بلایا در خصوص این کلاس آموزشی گفت: در راستای آموزش به کارشناسان/کاردانان مراکز خدمات جامع سلامت و انتقال این آموزشها به پرسنل بهداشتی و ارائه به خانوارهای تحت پوشش، جهت آمادگی در برابر بلایا، آموزش رسم نقشه خطر خانه، مقاوم سازی غیر سازه ای ، تمرین مانور زلزله در خانه، کمکهای اولیه و اطفاء حریق این کلاس برگزار گردید. وی بیان کرد : برنامه ارزیابی و آموزش آمادگی خانوار در برابر بلایا در کلیه ی مراکز، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت در حال اجرا است و از طریق فرم ارزیابی در سامانه سیب مادران هر خانوار به سوالات پاسخ می دهند سپس با توجه به مطالب آموزشی و دوره های آموزشی که مراقبین سلامت و بهورزان گذرانده اند آموزش های لازم به مادران داده شده و در سامانه سیب ثبت میگردد که به صورت سالیانه ارزیابی و آموزش در این خصوص به خانوارها ارائه می گردد . همچنین افزود : تا کنون اکثر خانوارهای تحت پوشش آموزش های لازم در این زمینه را فرا گرفته اند .

ادامه مطلب
برگزاری کلاس آموزشی احیاء پایه کودک

برگزاری کلاس آموزشی احیاء پایه کودک

در تاریخ ۹۸/۷/۱۷ کلاس آموزشی احیاء پایه کودک جهت ماماهای مراکز خدمات جامع سلامت و مربیان مهد کودک توسط کارشناس کودکان شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک برگزار شد . به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک هدف از برگزاری این کلاس آموزشی آشنایی با عملیات احیاء قلبی ریوی سریع که می تواند میزان بقای عمر ناشی از ایست قلبی را در کودکان افزایش دهد و افزایش سطح دانش فراگیران در خصوص آشنایی با زنجیره حیات، ایمنی فرد احیاء کننده مصدوم، نحوه برخورد با جسم خارجی و باز کردن راههای هوایی کودک بود . همچنین در این کلاس روش های احیاء پایه کودک به صورت تئوری و عملی توسط متخصص بیهوشی و سوپروایزر آموزشی بیمارستان سیدالشهداء و کارشناس کودکان شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک به فراگیران ارائه شد .

ادامه مطلب
برگزاری کلاس آموزشی رهنمودهای غذایی ایران و برنامه ایران اکو

برگزاری کلاس آموزشی رهنمودهای غذایی ایران و برنامه ایران اکو

در تاریخ ۹۸/۷/۱۷ کلاس آموزشی رهنمودهای غذایی ایران و برنامه ایران اکو جهت مربیان مهد کودک و ماماهای مراکز خدمات جامع سلامت توسط کارشناس بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک برگزار شد. در این کلاس در خصوص برنامه غذایی کودکان، جایگاه و اهمیت میان وعده ای غذایی در برنامه غذایی کودکان زیر ۵ سال، میان وعده های سالم و ناسالم برای کودکان، توصیه های تغذیه ای مربوط به پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در کودکان و اهمیت مصرف نمک یددار تصفیه شده آموزشهای لازم به فراگیران ارائه شد .

ادامه مطلب
برگزاری مراسم هفته جهانی کودک و روز جهانی تخم مرغ  در کانون فرهنگی آموزشی شهرستان زهک

برگزاری مراسم هفته جهانی کودک و روز جهانی تخم مرغ در کانون فرهنگی آموزشی شهرستان زهک

در تاریخ ۹۸/۷/۱۸ به مناسبت گرامیداشت هفته جهانی کودک و روز جهانی تخم مرغ واحد بهبود تغذیه جامعه و سلامت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک مراسمی را در محل کانون فرهنگی آموزشی برگزار نمود. به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک، در این مراسم که با ‌هدف بیان نقش و اهمیت تخم مرغ در سلامتی افراد برگزار گردید، برنامه هایی از قبیل: آموزش ترویج تخم مرغ در خصوص تغذیه سالم و بهداشت فردی و صرف صبحانه سالم (تخم مرغ و گوجه فرنگی) به اجرا در آمد. برگزاری مسابقه طرح سوال تغذیه ای و اهدای جوایز به کودکان و نوجوانان از دیگر برنامه‌های این مراسم بوده است. لازم به ذکر است که تخم‌مرغ یکی از معدود غذاهای کامل طبیعی است که نیازهای بدن را بطور متعادل تأمین می‌نماید. عمده ترین ویژگی تخم مرغ و وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی، ترکیب پروتئینی و مواد مغذی موجود در آن نظیر کولین، لوتئین و گزانتین و تولید بسیار کم انرژی است که مصرف آن به ویژه در صبحانه به لاغری کمک می‌کند. بنا براین گزارش، امروزه ثابت شده است مزایا و نقش تخم‌مرغ در سلامتی بدن به قدری است که نباید آنرا از رژیم غذایی حذف کرد، به خصوص به خاطر نقش آن در تکامل مغز جنین و نوزاد، جلوگیری از کوری و آلزایمر متداول در کهنسالی و تقویت سیستم عصبی و حافظه و کمک به سلامت قلب و عروق و همچنین عمده چربی تخم‌مرغ از نوع غیر اشباع بوده و کلسترول تخم‌مرغ تأثیری در افزایش کلسترول خون ندارد.

ادامه مطلب
آغاز طرح آهن یاری و مکمل یاری با ویتامین D در مدارس متوسطه اول و دوم شهرستان زهک

آغاز طرح آهن یاری و مکمل یاری با ویتامین D در مدارس متوسطه اول و دوم شهرستان زهک

در تاریخ ۹۸/۷/۱۵ طرح آهن یاری و مکمل یاری با ویتامین D به منظور ارتقای سطح سلامت دانش آموزان و پیشگیری از کم خونی و کمبود ویتامین D در مدارس متوسطه اول و دوم شهرستان زهک توسط واحد بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان این شهرستان آغاز شد. دکتر مجتبی رفیق دوست مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک افزود: برنامه آهن یاری به منظور افزایش آگاهی و پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن در دانش آموزان دختر متوسطه دوره اول و دوم اجرا می گردد. دکتر رفیق دوست یادآور شد : اجرای برنامه مکمل یاری با ویتامین D نقش موثری در پیشگیری از بروز بیماریهای قلب و عروق، سرطان ها، استخوان، ام اس، افسردگی و بیماریهای عفونی و ... دارد. وی تصریح نمود : طرح مکمل یاری هرساله با هدف پیشگیری از بروز کمبود آهن و ویتامین D از مهرماه در مدارس آغاز می شود، توزیع آهن به مدت چهار ماه و ویتامین D تا پایان سال تحصیلی انجام می شود .

ادامه مطلب
برگزاری کارگاه آموزشی بیماری ایدز و بیماریهای شایع در مدارس

برگزاری کارگاه آموزشی بیماری ایدز و بیماریهای شایع در مدارس

در تاریخ ۹۸/۷/۱۵ کارگاه آموزشی بیماری ایدز جهت مربیان و رابطین بهداشت مدارس باحضور کارشناسان معاونت بهداشتی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک در محل سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد در این کارگاه در خصوص تاریخچه، علایم و نشانه ها، راههای انتقال، پیشگیری و راههای تشخیص بیماری ایدز آموزش های لازم به فراگیران توسط کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک ارائه گردید . در ادامه مطالبی در خصوص بیماریهای شایع در مدارس (پدیکلوزیس و آنفلوانزای فصلی)، سل و هاری بیان شد . در پایان حبیب نورا کارشناس سلامت مدارس معاونت بهداشتی درباره همکاریهای بین بخشی، انتقال اطلاعات و آموزش به دانش آموزان از طریق مربیان و رابطین بهداشتی در مدارس تاکید نمودند .

ادامه مطلب
اجرای مراسم روز جهانی کودک

اجرای مراسم روز جهانی کودک

در تاریخ ۹۸/۷/۱۵ مراسم روز جهانی کودک با شعار " آینده را خواهیم ساخت" در دبستان شهید سالاری روستای کله کنگ توسط کارشناسان واحدهای بهبود تغذیه جامعه و سلامت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک برگزار شد . در این مراسم ویژه برنامه هایی از قبیل : آموزش تغذیه سالم و صبحانه سالم، توزیع شیر و اهدا جوایز به دانش آموزان ارائه گردید .

ادامه مطلب
برگزاری جلسه آموزشی بیماریهای غیر واگیر در حوزه علمیه زینبیه (سلام الله)

برگزاری جلسه آموزشی بیماریهای غیر واگیر در حوزه علمیه زینبیه (سلام الله)

در تاریخ ۹۸/۷/۱۴ جلسه آموزشی بیماریهای غیرواگیر جهت سفیران سلامت طلاب حوزه علمیه زینبیه (سلام الله) توسط کارشناسان شبکه بهداشت و درمان شهرستان زهک برگزار شد. هدف از برگزاری این جلسه بالا بردن سطح آگاهی سفیران سلامت طلاب در خصوص بیماریهای قلبی - عروقی، فشارخون بالا و دیابت بود .

ادامه مطلب